Domowe sposoby na ból brzucha

5
(1)

Najczęstszą bolączką naszych czasów są problemy z żołądkiem. Nie służy nam jedzenie, które jemy w pośpiechu, fast foody i gazowane napoje, których niestety nadużywamy. Przyczyną problemów żołądkowych jest też niestety stres, który odbija się na naszym układzie trawiennym. Zamiast faszerować się lekami, spróbuj kilku domowych sposobów, a na pewno poczujesz ulgę.

Zmiana diety

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą przykrą dolegliwością jest zmiana diety i stylu życia. Bardzo ważna jest regularność posiłków. Przez tydzień zapisuj wszystko to, co zjadasz. Przyjrzyj się i uczciwie odpowiedź na pytanie: czy wszystko co jem jest zdrowe? Skoro zdarzają Ci się bóle brzucha to na pewno tak nie jest. Spróbuj wyrzucić wszystko to, co wydaje Ci się niezdrowe i niepotrzebne (np. słodkie przekąski), a resztę produktów podziel na 5 zbilansowanych posiłków. Jedź małe porcje, ale częściej. Włącz do diety produkty lekkostrawne i pamiętaj o przynajmniej jednym ciepłym posiłku. Najlepiej sprawdzą się delikatne zupy, np. krupnik, rosół albo lekka zupa warzywna. Ciepły obiad pobudzi jelita do pracy. 

Herbatki ziołowe

Dobrą metodą walki z problemami z żołądkiem są herbatki ziołowe. Zioła, tak niedoceniane, mają dobroczynny wpływ nie tylko na żołądek, ale na stan całego organizmu. Najlepiej sprawdzą się mięta, koper włoski, rumianek i melisa (która dodatkowo ma działanie uspokajające). Koper włoski pomoże jelitom pozbyć się nadmiaru gazów, rozbijając je na drobne pęcherzyki powietrza, natomiast mięta i rumianek działają przeciwzapalnie. Do dużego kubka wrzuć po saszetce każdego z tych ziół, zalej wrzątkiem, przykryj i po zaparzeniu pij małymi łykami przez cały dzień. Efekty zauważysz już po tygodniu.

Aktywność fizyczna

Nie tylko pomaga w procesie trawienia, ale wzmacnia mięśnie i pomaga w kształtowaniu szczupłej sylwetki. Łącząc przyjemne z pożytecznym, można pozbyć się tak niechcianego bólu brzucha. Pamiętaj, żeby nie biegać bezpośrednio po posiłku. Najlepiej zacząć od 15 minutowego truchtu przed pracą.

Relaks

Jedna z teorii głosi, że bóle brzucha mają swoje źródło w nadmiarze stresu. Niech podniesie rękę ten, kogo nigdy nie bolał brzuch ze zdenerwowania. W takiej sytuacji można sięgnąć po melisę, albo wybrać się na relaksujący spacer.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *