Kredyt hipoteczny – o czym musisz pamiętasz, zanim podpiszesz umowę!

5
(1)

W życiu każdego człowieka nadchodzi czas, w którym chciałby się ustatkować. Ciężko w dzisiejszych czasach mówić o zasadzeniu drzewa, ale posiadanie własnego kąta jest dostępne w zasadzie dla każdego. Niektórym ciocia z Ameryki albo babcia już dawno przepisały mieszkanie. Jeśli jednak nie spotkał Cię ten prezent od losu, to pewnego dnia złożysz podpis na umowie kredytowej. Jak się do tego przygotować?

Wybór nieruchomości

Od tego wypadałoby zacząć – i nie jest to takie proste, jak się wydaje. Niektórzy szukają idealnego mieszkania kilka miesięcy, rekordziści nawet 2 lata. Najlepiej zacząć od zrobienia listy rzeczy, na których nam zależy – wtedy wybór będzie prostszy. Uwzględnij takie elementy jak cena nieruchomości, lokalizacja, stan techniczny, okolica, dojazd do pracy, bliskość do dobrych przedszkoli i placówek oświatowych.

Dobry doradca kredytowy

O takich doradcach mówi się, że to prawdziwy skarb. Dokładnie tak jest. Z załatwieniem kredytu hipotecznego wiąże się wiele formalności. Dokumenty bankowe są trudne w odbiorze dla człowieka, który nie pracuje z nimi na co dzień. Dobry doradca przeprowadzi Cię przez całą procedurę, wyjaśni wszystko, czego nie rozumiesz, dopilnuje terminów, a co najważniejsze – może wynegocjować lepsze warunki kredytu.

Wkład własny

Wszystkie banki wymagają wkładu własnego. Nie da się tego obejść w żaden sposób. W najlepszym przypadku musisz się przygotować na pokrycie 10% wartości mieszkania. Kwotę musisz pokryć ze swoich środków własnych, tzn. że musisz realnie posiadać taką sumę w dniu podpisania umowy. Jeśli masz możliwość, warto uzbierać większą kwotę np. 20% wkładu własnego. Wtedy banki oferują zdecydowanie mniejsze oprocentowanie.

Koszty kredytu

Banki pobierają prowizje za udzielenie kredytu. To zwykle 2% kosztów całego kredytu. Niekiedy prowizje można wrzucić w kredyt, częściej jednak trzeba ją zapłacić gotówką w dniu podpisania umowy. Do kosztów kredytu zwykle dochodzi jeszcze ubezpieczenie, opłata za notariusza i podatki (jeśli zdecydujesz się na nowe mieszkanie część podatków Cię ominie). Sprawdź, czy banki pobierają opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu -nigdy nie wiesz, co przytrafi Ci się w życiu.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *