Nie kupuj, adoptuj!

5
(1)

Zapadła decyzja – w domu pojawi się nowy członek rodziny. Nie ważne, czy zdecydowałeś się na psa, kota, czy gryzonia. Uratuj życie zwierzakowi ze schroniska i zabierz go do siebie!

Pracownicy schronisk biją na alarm – schroniska pękają w szwach. Najczęściej przepełniać zaczynają się po świętach i wakacjach. Zwierzęta okazują się wtedy problemowym prezentem i niektórzy szybko znajdują rozwiązanie z sytuacji – oddają do schroniska. Niestety, lepiej, żeby oddali, niż porzucili przy drodze albo w lesie (a niestety takie sytuacje wciąż mają miejsce).

Dlaczego warto adoptować zwierzę ze schroniska?

  • Adopcja=uratowanie życia. Nie ważne, czy adoptujesz szczeniaka, czy dorosłego psa- każdy żywot w schronisku jest smutny. Dając dom, dajesz zwierzętom nie tylko szansę na lepsze życie, ale na zaznanie miłości w relacji z człowiekiem. Często takie zwierzęta mają za sobą trudną przeszłość i adopcja pozwala im na nowo obdarzyć człowieka zaufaniem. W ten sposób zyskujesz oddanego przyjaciela, którego wierności nie da się kupić.
  • Zwierzę, które jakiś czas spędza w schronisku jest obserwowane przez pracowników. Potrafią powiedzieć co lubi, czego się boi, czy nadaje się do domu z dziećmi, jak dogaduje się z innymi zwierzętami. Minimalizujemy więc ryzyko, że zwierzak nie odnajdzie się u nas w domu. Przed adopcją można kilka razy odwiedzić schronisko, wyprowadzić zwierzę na spacer, pobawić się z nim i nawiązać więź.
  • Ważnym aspektem jest też stan zdrowia. Często biorąc psa z hodowli lub od znajomych nie wiemy nic o chorobach, które przeszedł, o alergiach lub ewentualnych problemach zdrowotnych. Adoptując, dowiadujemy się wszystkiego od początku do końca. Zwierzak posiada książeczkę zdrowia, aktualne szczepienia, a starsze są już po zabiegu kastracji/sterylizacji.
  • Często chęć posiadania rasowego zwierzaka nie idzie w parze z możliwościami finansowymi. Łatwo się wtedy skusić ofertom sprzedaży zwierząt rasowych w cenie o połowę niższej, niż z zarejestrowanej hodowli. Wiele osób nie ma świadomości, że niska cena oznacza mniejsze wydatki na utrzymanie (karma, weterynarz, miejsce życia itp.). W taki sposób wspiera się pseudohodowle, które przetrzymują zwierzęta w skandalicznych warunkach, bez odpowiedniej opieki weterynaryjnej i karmiąc najtańszą karmą lub resztkami z obiadu. Dlatego decydując się na adopcje, pokazujesz sprzeciw wobec takich sposobów rozmnażania i hodowli. Im mniej osób będzie decydowało się na zakup zwierząt po podejrzanie niskich cenach, tym szybciej takie hodowle znikną.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *