Nie wierz stereotypom!

5
(1)

Każdy z nas ma swoje opinie i poglądy na wiele tematów. Nie sposób uciec od subiektywnych przemyśleń, trudno też nie mieć wyrobionego zdania. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, myślenie jest twórcze i pobudza do działania. Jednak tym, co hamuje rozwój i poniekąd zamyka na świat są stereotypy. W co wierzymy i jak się pozbyć szkodliwego szufladkowania?

Stereotypy upraszczają

Stereotypy zwykle przypisują określoną cechę, sposób zachowania czy wyglądu pewnym osobom, grupom społecznym, narodom itp. Wierzymy np., że Polacy są gościnni, Francuzi lubią bagietki i noszą kaszkiety, Rosjanie dużo piją, Hiszpanie są zawsze zadowoleni i dużo się śmieją, a Włosi są dobrymi kucharzami. Te przykłady uproszczeń nie są dla nikogo niemiłe, jednak zdarzają się też takie, które mogą zranić i zaprzepaścić szanse na prawidłową ocenę sytuacji. Należą do nich takie stereotypy jak „rudy to fałszywy”, „jak Cygan to na pewno kradnie”, „nikt Cię tak nie oszuka jak Polak za granicą”, „głupia blondynka”, „nieszczęśliwy singiel” itp. Jak widać to absolutnie krzywdzące schematy, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Stereotypy krzywdzą

Jak widać, czasami takie myślenie jest tylko niewinnym żartem, ale najczęściej krzywdzi i wypacza obraz sytuacji. Dlaczego tak jest? Otóż, jeśli patrzymy na kogoś przez pryzmat stereotypów, tzn., że nie dajemy sobie szansy na poznanie go takim jakim jest. Te wgrane schematy powodują, że nie jesteśmy w stanie wyrobić sobie własnego zdania, albo co gorsza, nawet nie próbujemy. Można sobie wyobrazić taką sytuacje: wiele osób wierzy w stereotyp, że ludzie ze wsi są mniej obyci ze światem, czyli mówiąc wprost – że są gorsi. Oczywiście tak nie jest, ale łatwo można przewidzieć, ile szkód może wyrządzić takie myślenie. Powoduje to szykanowanie, obrażanie np. w szkołach dzieci, które pochodzą właśnie ze wsi. A jak wiadomo, w praktyce nie ma znaczenia skąd ktoś pochodzi, ale jego pracowitość, kultura osobista i wytrwałość w dążeniu do celu.

Skończ ze schematami!

Wg. psychologów pewne stereotypy zawsze już będą funkcjonowały w naszych głowach. Jest to wpisane w to, skąd pochodzimy, gdzie dorastaliśmy i w jakiej grupie społecznej się wychowaliśmy. Ludzie mają duże skłonności do upraszczania i szufladkowania. Jak więc się tego pozbyć? Pogodzić się z tym, że gdzieś tam z tyłu głowy mamy obiegowe opinie na różne tematy, ale jednocześnie pozwolić sobie na samodzielne myślenie. Czyli pozbyć się krzywdzącego stereotypowego myślenia można w jeden sposób – jeśli zdanie, to tylko własne!

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *