Pokonaj strach przed lataniem!

5
(1)

Więcej niż połowa Polaków deklaruje, że boi się latać. Przyznają też, że nie mają pojęcia jak sobie poradzić ze strachem. O dziwo, lot samolotem może być wspaniałą przygodą, jeśli tylko sobie na to pozwolisz!

Jest coś nienaturalnego w przebywaniu wiele kilometrów nad ziemią, zamkniętym w metalowym ptaku. Samolot jest jedynym środkiem transportu, z którego nie można tak po prostu wysiąść. W każdej chwili można opuścić samochód, wysiąść z pociągu, zsiąść z konia. Ba, nawet ze statku można przetransportować się do łodzi albo kajuty ratunkowej. Właśnie to poczucie zamknięcia w powietrzu jest uważane za głównego winowajcę strachu przed lataniem. Czy to jednak wystarczający powód, żeby wybierać inne środki transportu? Po pierwsze, nie zawsze jest to możliwe, a po drugie nieporównywalnie bardziej czasochłonne. Lot z Warszawy do Londynu to niecałe dwie godziny, taka sama trasa samochodem zajmie ich 24! Warto pokonać strach, latanie to nie tylko oszczędność czasu, ale i ciekawe doświadczenie!

Trochę statystyki

Jeśli boisz się tego, że samolot spadnie – natychmiast przestań! Ryzyko katastrofy lotniczej to 1:30 mln! Tzn., że masz większe szanse na spotkanie na kawę z Królową Elżbietą, niż na uczestnictwo w katastrofie lotniczej (jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy spotkali się kiedyś z Królową Elżbietą – zamień to na oswojenie tygrysa bengalskiego). Czyli statystycznie rzecz ujmując, niczego się nie bój i kupuj bilet na wymarzone wakacje!

Jak sobie pomóc?

Jest kilka sposobów, które pomogą Ci okiełznąć strach i poczuć się komfortowo. Po pierwsze, zabierz ze sobą dobrą książkę, albo zgraj film na komórkę lub laptop (pamiętaj, że w podczas lotu wszystkie włączone urządzenia elektroniczne muszą działać w trybie samolotowym). Jak tylko zajmiesz swoją głowę czymś innym i odwrócisz uwagę od strachu, on zniknie albo zmniejszy się na tyle, że przestanie Ci przeszkadzać. Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi jest rozmowa. Jeśli lecisz sam, nie bój się nawiązania konwersacji z współpasażerem. Może on boi się tak samo jak Ty? Albo wręcz przeciwnie, nie boi się i pomoże Ci ukoić skołatane nerwy? Dzięki temu nie tylko odegnasz od siebie ponure myśli, ale masz szansę na nawiązanie nowej znajomości 😉 Jeśli jednak byłbyś zbyt zestresowany, żeby rozmawiać – spróbuj słuchania relaksującej muzyki i skupienia się na oddechu (powolny wdech nosem, wydech ustami). Medytacja jeszcze nigdy nikogo nie zawiodła. A kiedy już poczujesz się bezpiecznie – ciesz się lotem i niezapomnianymi widokami. Wierz mi, nie zobaczysz takich nigdzie indziej 😊

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *